Sprzedaż samochód elektrycznych w Europie 2016 r. Wyniki sprzedażowe, top 10 samochodów, dane z poszczególnych krajów

Rynek samochód elektrycznych w krajach wysoko rozwiniętych rośnie z dnia na dzień. Agencja EV-VOLUMES Przedstawiła dane sprzedażowe samochód elektrycznych w Europie za rok 2016.

Słowem wstępu jakie samochody były brane pod uwagę. W zestawieniach znajdziemy samochody zasilane tylko i wyłącznie elektrycznie ( EV – Electric Vehicles ) oraz samochody hybrydowe, których akumulatory również zasilane są poprzez podłączenie do zewnętrznych źródeł zasilania. ( PHEV plug-in hybrid electric vehicle )

Łącznie w Europie w 2016 roku sprzedanych zostało 222 200 samochód elektrycznych, jest to wzrost w stosunku do roku poprzedniego o ponad 14%, udział samochód EV i PHEV jest bardzo podobny jednak to samochody z napędem hybrydowym zanotowały większy skok sprzedaży bo aż o 20% względem 8% wzrostu czysto elektrycznych samochodów.


Norwegia ciągle liderem

Polityka Norweskiego rządu, który wprowadza znaczne ułatwienia dla zakupu samochód elektrycznych wraz z odpowiednią mentalnością ludzi sprawiają, że ten skandynawski kraj zdecydowanie wyrósł na lidera.

Norwedzy zarejestrowali w ubiegłym roku ponad 46 tys samochodów, na drugim miejscu znajdują się Brytyjczycy 39 tys dalej Francuzi oraz Niemcy. Sukces jest tym większy, że Norwegia to mało zaludniony kraj. Gdyby wziąć pod uwagę ilość samochodów na mieszkańca Norwegia przebiła by drugą w kolejce Wielką Brytanie ponad 15 razy !


Udział EV i PHEV na poszczególnych rynkach.

Poniższy wykres przedstawia sprzedaż dwóch typów samochodów. Jak widać w krajach „zimnych” Skandynawskich w zeszłym roku zanotowaliśmy znaczny wzrost udziału samochodów Hybrydowych. Z kolei w krajach takich jak Francja, Niemcy, Austria czy Dania klienci częściej wybierają samochody całkowicie pozbawione silnika spalinowego.


Sprzedaż poszczególnych samochodów

Przez wiele lat liderem na rynku był Mitsubishi Outlander, jednak w zeszłym roku utracił on pozycję lidera na rzecz małego Renault Zone zasilanego tylko akumulatorami litowo-jonowymi.

Przez cały 2016 rok w Europie zarejestrowano 21 619 samochodów marki Renault co stanowiło 9,7 % wszystkich elektrycznych pojazdów. Bardzo szybko na popularności zyskują małe kompaktowe samochody elektryczne jak BMW i3 oraz Nissan Leaf.Początek roku 2017 oraz dalsze przewidywania

630 000 tysięcy samochodów jeździ po Europie zasilanych elektrycznie. 58% BEVs oraz 42% PHEVs

Bardzo optymistycznie zaczął się rok 2017. W styczniu tego roku sprzedaż samochód wzrosła o 54% w porównaniu ze styczniem roku 2016 ! Przewidywany jest jednak jeszcze większy wzrost sprzedaży a to za sprawą rozwoju technologii i wprowadzenia do sprzedaży samochodów z większymi zasięgami jak Nowy Nissan Leaf, Opel Ampera-e, BMWi3 czy długo wyczekiwany model Tesla 3Autor: Radosław Drozdowicz

1Komentarze

  • Avatar
   Tadek
   maj 18, 2017

   Widać polski nawet nie biorą pod uwagę :) Dziwne połowa naszych rodaków tygodniowo nie jezdzi więcej niż 100km. Idealne te małe auta do miasta.

Zostaw komentarz

* Imię/nick:
* E-mail: Nie publikowany)
   Strona WWW: (Adres strony z http://)
* Komentarz:
Wpisz kod